Mamina club

Den co den potkáváme maminky s dětmi. Chodí na procházky, nakupují, hrají si. V některých menších i větších městech se maminky s dětmi setkávají, chodí si popovídat s ostatními, chtějí zabavit děti, poznávat nové, ale hlavně prožít něco, co by samy doma těžko prožily. A tak nás napadlo založit v Lanžhotě klub pro maminky s dětmi. První kámen úrazu - kde vzít finance a prostory? Jak možná víte, existuje v našem městě farní charita. Podala nám pomocnou ruku a poskytla částku 10 000 Kč. Díky panu faráři jsme získaly i prostory pro setkávání.
První setkání proběhlo 9. 6. 2009 na farním dvoře, který jsme se snažily trošku vybavit pro děti (nechybí pískoviště, domeček, odrážedla, houpačky ani hračky na písek). Začaly jsme plánovat různé činnosti – ruční práce, cvičení pro děti, práce s netradičními materiály.
Setkání se začala úspěšně rozbíhat, scházely jsme se vždy v úterý od 9.30 do 11.30 a ve čtvrtek od 16.00 do 18.00 hod. Na farním dvoře bylo v úterky a ve čtvrtky veselo.
Co se dělo o prázdninách? Některé neodradilo ani deštivé počasí, kterého nebylo zrovna málo. Pro takové situace nám totiž slouží fara samotná.
Mezi první aktivity patřilo koupání s dětmi v rakouském Laa an der Thaya. Všichni jsme přijeli nadšeni a určitě si to zopakujeme.
Původně naplánované cvičení pro děti se změnilo a místo dětí začaly cvičit maminky. Bylo to výborné. Předcvičovala nám profesionálka, což maminky uvítaly. Děti na nás jen koukaly a spíše ocenily, když mohly nastartovat motorky, tatrovky a být na písku. A co pak? Hrály jsme s dětmi pohybové hry, zpívaly písničky. Záleželo na tom, které maminky a děti přišly, a jak se zapojily. Některé si přijdou pohrát s dětmi na písek, jiné popovídat s ostatními. Myslíme, že je to tak dobře.
Maminky projevují zájem o tvořivé věci a leckterá má co nabídnout. Učily jsme se plést košíky z novin, zájem byl o ubrouskovou techniku, kraklování. Zkrátka leccos jsme už vyzkoušely. Zajímavý byl nácvik BABE masáže, jde o metodu vhodnou k prohlubování vztahu, neverbální komunikaci, celkovému uvolnění maminky a dítěte. Setkávání využívají maminky s dětmi z Lanžhota, ale přišly i ty, které zde trávily jen prázdniny. Ať už byly z Kostic, Hodonína, či z Anglie.
Krásné slunečné dny už skončily a my jsme byly velmi rády, že setkávání maminek s dětmi na faře i nadále pokračovalo. Díky počasí jsme se přesunuly do horního patra fary. I zde mají děti dostatek hraček a užijí si spousty legrace.
Vzhledem k náročnosti programu a malému zájmu jsme čtvrteční odpoledne prozatím přes zimu zrušily. Úterní setkávání však pokračuje dál. Pokaždé máme na programu něco jiného. Někdy je to krátké cvičení pod odborným dohledem, jindy pohybová písnička, nebo si jen tak zazpíváme, či se děti naučí nějakou veselou říkanku. A téměř vždy něco zajímavého tvoříme. Protože byl krásný podzim a nadělil nám spoustu „materiálu“, tak jsme s dětmi vyráběly zvířátka z kaštanů, jindy zajímavou dekoraci z listí a suchých plodů, těžítka z kamenů apod. Jedno dopoledne nás navštívila Anička z Moravského Žižkova, která je maminkou tří malých dětí a předala nám nejen spoustu zajímavých zkušeností, ale naučila nás také vyrábět draka z igelitové tašky.
Během dušičkového týdne jsme se scházely každý večer v 17 hodin u kostela na tzv. „večerní svícení“. Děti měly lampionky, lucerničky a svůj účel dobře splnila i obyčejná baterka, a spolu jsme šly na hřbitov. Tam jsme se rozešly k hrobům, zapálily svíčky a zase jsme se společně ke kostelu vrátily. Pro děti to byl úžasný zážitek a vždy se těšily na další večerní svícení.
V neděli 15. 11. 2009 se konalo na faře již druhé „předvánoční tvoření“. Bylo uspořádáno netradičně ještě před adventem. To z toho důvodu, aby se výrobky, které děti vytvoří, mohly prezentovat na vánočním jarmarku na Náměstí. Měly jsme svůj stánek a nakupující se mohli přesvědčit o šikovnosti našich dětí. Zboží mělo úspěch, téměř vše se prodalo.
Úspěšnou akcí, která proběhla 20. - 21. 11. 2009 ve Společenském domě, byl dětský bazar. Nechaly jsme se inspirovat tvrdonskými maminkami, které takový bazar pořádají již několik let. I když jsme měly zpočátku obavy, zda budeme mít co prodávat, byly jsme mile překvapeny. Přihlásilo se přes 40 prodávajících a přinesli k prodeji mnoho krásných věcí, hraček a oblečení jak pro miminka, tak i pro větší děti. Ceny byly velmi příznivé, a kdo bazar navštívil, jistě nelitoval.

Naše setkávání je pro všechny. Chodí mezi nás i nevěřící maminky a nikomu naši víru nenutíme!!!! Účast není ani povinná, ani závazná. Takže jestli jsi nastávající maminka, nebo rodič s malým dítětem a máš odvahu, přijď se mezi nás podívat! Vždy v úterý mezi 9.30 – 11.30 hod. na faře. V lednu jsme si udělaly přestávku a pokračovat budeme v únoru. Kde a kdy se setkáme, oznámíme v kabelové televizi i na těchto nových stránkách farního webu.

Pro informace o klubu můžete psát na e-mail lenka.doskova@seznam.cz.

POŘAD BOHOSLUŽEB

Rok 2017